2025
Pierwsze dni maja to czas szczególny dla każdego Polaka. W tych dniach upamiętniamy wydarzenia, które na trwałe wpisały się w historię naszego kraju. To święta narodowe, które budują tożsamość Polaków.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą
To jedno z nowszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku, które przypomina o znaczeniu symboli narodowych i umacnia więź z Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Tego dnia z dumą wywieszamy biało-czerwone flagi, okazując szacunek dla polskiej tożsamości i wspólnoty narodowej.
W tegorocznych miejskich uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej samorząd Powiatu Słupskiego reprezentowali starosta słupski Paweł Lisowski oraz członek Zarządu Powiatu Adriana Cerkowska-Markiewicz. Obchody rozpoczęły się w samo południe od podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie zebrani przy pomniku Żołnierza Polskiego w Słupsku wspólnie odśpiewali Hymn Narodowy, a oficer Wojska Polskiego przedstawił informację o ustanowieniu Dnia Flagi RP.
3 maja – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.
Kwiaty przy pomniku Jana Kilińskiego w Słupsku w imieniu samorządu powiatowego złożył członek Zarządu Wiesław Kamiński. Podczas uroczystości podniesiono flagę państwową, odśpiewano hymn, wygłoszono przemówienia okolicznościowe, odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa.
Obchody miały miejsce również w Przewłoce w gminie Ustka. W imieniu Powiatu Słupskiego kwiaty przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożyli: członek Zarządu Adriana Cerkowska-Markiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Olech, Wiceprzewodniczący Rady Arkadiusz Wielebski oraz radny Konrad Tymecki.
Niech pamięć o tamtym dziejowym momencie wciąż będzie źródłem inspiracji i dumy narodowej.
.jpg)


